Przedterminowe zwolnienie z wydaleniem do Polski

Forum służące merytoryczną pomocą osobom czekającym, których najbliżsi zostali zatrzymani, bądź odbywają karę pozbawienia wolności w Niemczech.

Przedterminowe zwolnienie z wydaleniem do Polski

Postprzez kruszyna » 16 mar 2011, o 20:33

Czesto pytacie o przedterminowe zwolnienie z wydaleniem do Polski.
Odbywa sie to na podstawie §456a StPO (niemiecki kodeks postepowania karnego), po decyzji Urzedu d/s Cudzoziemcow o wydaleniu z terenu Niemiec i decyzji Prokutarury o odstapieniu od egzekucji czesci kary. Odstapienie od egzekucji czesci kary istnieje do czasu, dopoki skazany pozostaje poza terenem Niemiec. W praktyce: jak wjedzie do Niemiec, odsiaduje reszte kary, jaka nie zostala odsiedziana. Nakaz aresztowania jest wydawany automatycznie.
StGB (niemiecki kodeks karny) §57 przewiduje przedterminowe zwolnienie dla doroslych skazanych, nie wczesniej niz po 1/2 kary. Ten paragraf jest uznawany za "punkt wyjscia" w rozpatrywaniu wnioskow cudzoziemcow o wpz na podstawie §456a StPO, co do terminu zwolnienia.
Czesto jest to mylone z pojeciem "zakaz wjazdu".
Nie posiadam, niestety wiarygodnych informacji, jak dlugo dokladnie wjazd do Niemiec grozi odbywaniem reszty wyroku. Jest to nie krocej niz 10 lat. Niektore zrodla, do ktorych mam dostep, mowia o 20 latach.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 27 mar 2011, o 22:30

Podstawa,zeby prokuratura mogla wyrazic zgode na wczesniejsze zwolnienie na podst. par.456a StPO, jest zgoda Urzedu d/s Cudzoziemcow na wydalenie i na to nie potrzeba adwokata. Adwokat moze sie przydac, jesli byloby odwrotnie: gdyby ktos nie chcial byc wydalony, bo jakies wazne (na prawde wazne, powody!), zeby musial zostac w Niemczech. O ile wiem, to sie Urzad d/s Cudzoziemcow pyta skazanego czy chce byc wydalony i jak chce, to nie ma ten Urzad podstaw, zeby wydac negatywna opinie /decyzje. To logiczne.
Czy dobrze rozumiem,ze do tej polowki jeszcze jest 2 lata? Dlaczego juz teraz maz chce sie starac o wczesniejsze zwolnienie?

Dodane po 2 godzinach 13 minutach:

Jesli chodzi o udzial adwokata w procedurze dot. wczesniejszego zwolnienia na szczeblu prokuratury, na moje,logiczne myslenie, jest on tez nie potrzebny i szkoda pieniedzy, bo jesli w tym landzie generalnie wytyczne mowia, zeby zwalniac na tej zasadzie skazanych cudzoziemcow i twoj maz pod to podlega, to nie widze argumentow, jakimi mialby operowac adwokat. Jesli natomiast w tym landzie jest odwrotnie, ludzie siedza do konca, to to samo: czym mialby przekonac adwokat prokuratura co do wlasnie twojego meza poza argumentami, ktore twoj maz moglby sam przytoczyc. Po prostu w tym wypadku tu nie trzeba znac sie na prawie, jak na przyklad w trakcie postepowania w sprawie karnej.
To jest tylko moje logiczne myslenie, takie na chlopski rozum.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 28 mar 2011, o 19:30

Z tego, co sie orientuje, jesli prokuratura ma zamiar rozpatrywac kwestie wczesniejszego zwolnienia, to pyta Urzad d/s Cudzoziemcow, czy mozna czlowieka wydalic. W waszym przypadku, jesli taka zgoda bedzie juz tam lezec, to ok. To moja znow logika :)
Cala ta procedura przed wczesniejszym zwolnieniem trwa kilka ladnych miesiecy, wiec mysle, ze stad ten poglad, ze nalezy skladac wniosek 3 mies. wczesniej.Moze lepiej jest go zlozyc pozniej, tego nie wiem. To musi byc wasza decyzja.
W Nimeczech kodeksy sa obowiazujace na calym terenie kraju, ale kazdy land ma swoja polityke, swojego "szefa" wymiaru sprawiedliwosci i wiele decyzji jest typowe dla konkretnego landu, w jednym jest tak, w innym inaczej, dlatego uzylam slowa "wytyczne", nie majac na mysli jakies oficjalne, ogolnodostepne publikacje. To sie po prostu wie, ze w wielu kwestiach co land to obyczaj.
Co do twoich pozostalych pytan, moge ci tylko pomoc znow logicznym mysleniem. Do wczesniejszego zwolnienia potrzeba zgody na wydalenie. Jak sie maz nie zgodzi, to sobie sam blokuje ta procedure.Jak prokuratura bedzie maila zamiar rozpatrywac ten par. 456a to sie i tak musi spytac Urzedu d/s Cudzoziemcow o ta zgode, bo taki jest wymog, to stoi w przepisach.
Nie wiem, czy twoj maz dostanie pismo z urzedu d/s cudzoziemcow. Nie pracuje w wymiarze sprawiedliwosci ani wiezieniu ani urzedzie. Po prostu nie wiem.
Co do czekania i meki, to moge poradzic ci to, co poradzilaby prawdopodobnie wiekszosc kolezanek na forum: nastawiaj sie na to, ze twoj maz bedzie siedzial do konca. Jesli uda sie wczesniejsze zwolnienie, to wygrana dla was, szczescie, czy jak by to inaczej nazwac. Licz sie z tym, ze decyzja o zwolnieniu po polowie moze przyjsc negatywna. Wiem, ze chcialabys juz, teraz wiedziec, ze wyjdzie po polowie, ale rownie dobrze mozesz juz, teraz dowiedziec sie, ponad 2 lata przed terminem na ta polowke, ze bedzie siedzial do konca.
kruszyna

Postprzez Justa » 28 mar 2011, o 22:25

Nie znam się na prawie niemieckim, ale już wiele naszych koleżanek miało swoje połówki w Niemczech i to nie jest tak "hop siup", że on wyjdzie... To, że może wyjść po połowie kary, wcale nie oznacza, że na pewno wyjdzie. Szanse są, ale to tak jak u nas w PL skazany może się starać o przedterminowe zwolnienie, ale wcale nie oznacza to, że on wyjdzie...
A 6 lat to jednak wcale nie jest mało...

annahanna tak Ci poradzę. Na prawdę nie ma sensu nastawiać się na to, że on wyjdzie po połowie, bo najgorsze jest to, że możesz się rozczarować, a to bardzo, bardzo boli. Lepiej nastawić się na najgorsze, a wtedy tylko możesz się mile zaskoczyć ;)
Justa

Postprzez kruszyna » 30 mar 2011, o 01:05

Jeszcze przede mną sporo czekania

Wielu kobietom obecnosc na tym forum bardzo pomogla.
Zaloz swoj temat. Tutaj znaczna czesc kolezanek nie wchodzi, bo ich niemieckie "formalnosci" nie dotycza. Podziela sie swoimi doswiadczeniami, swoimi radami. W grupie razniej i latwiej.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 30 mar 2011, o 15:29

Nie ma za cio :) Ciesze sie, ze swoja wiedza moge pomoc, przynajmniej dac troszke swiatla w tunelu.
kruszyna

Postprzez penelope » 18 kwi 2011, o 23:25

No i dziś telefonował mój M. i przekazał dobre wieści. Otóż ustalono mu termin wyjścia z JVA 28 czerwiec- 08 sierpień. A warunki opuszczenia Niemiec jeszcze nie są jasne.Mimo wszystko strasznie się cieszę.
penelope

Postprzez kruszyna » 19 kwi 2011, o 08:18

Penelope, sorry, ze sieje niefajne wiatry, ale cos mi sie tu nie zgadza. Jesli podjeto decyzje o wczesniejszym zwolnieniu (jest to na papierze), to i warunki opuszczenia Niemiec : albo samemu mozna wyjechac albo z dowiezieniem do Polski.
kruszyna

Postprzez penelope » 19 kwi 2011, o 16:11

Tak dokońca to nie wiem, tego papierka nie widziałam, ale mój M mówił coś o 40 dniach na opuszczenie Niemiec, być może reszty nie doczytał? Sama się nad tym zastanawiam, jednak najważniejsze, że jest jakiś termin, a to już dużo. Sumując poradziłam mu, aby przed wyjściem dowiedział się wszystkiego ze szczegółami na jaki okres będzie ten zakaz wjazdu.
penelope

Postprzez kruszyna » 19 kwi 2011, o 17:09

Penelope, nie myl zakazu wjazdu z odstapieniem od egzekucji czesci kary! Jedno nie oznacza automatycznie drugiego. To dwie rozne pary kaloszy. Kiedy twoj maz ma koniec kary?

Jesli ktos zostaje zwolniony (odstapiono od egzekucji czesci kary) pod warunkiem, ze bedzie przebywal poza terenem Niemiec, to nie moze dostac 40 dni na opuszczenie Niemiec(bo prakltycznei nastepnego dnia po zwolnieniu powinien byc znow zamkniety, jesli nie wyjedzie). Nie chce mowic "na pewno", ale wydaje mi sie, ze twoj maz cos pomylil i tu nie chodzi o wczesniejsze zwolnienie.
kruszyna

Postprzez penelope » 19 kwi 2011, o 22:09

Koniec kary to jakoś czerwiec 2012, więc to będzie warukowe, jak tam zwał w Niemczech. A o resztę musi sam zadbać i się dokładnie wywiedzieć, to nie jego pierwszy raz w Niemczech. Mam nadzieję, że przez ten okres będzie miał czarno na białym, tymbardziej, że On tam stara się pisać do nich w języku polskim i przeważnie po polsku mu odpowiadają. Aha,jeszcze jedna sprawa mogłabyś Kruszyno sprawdzić jak wygląda kwestia Kindergeld dla osadzonych, czy coś takiego im wogóle przysługuje, jeśli jest zatrudniony ponad pół roku w JVA.
penelope

Postprzez penelope » 19 kwi 2011, o 22:09

Koniec kary to jakoś czerwiec 2012, więc to będzie warukowe, jak tam zwał w Niemczech. A o resztę musi sam zadbać i się dokładnie wywiedzieć, to nie jego pierwszy raz w Niemczech. Mam nadzieję, że przez ten okres będzie miał czarno na białym, tymbardziej, że On tam stara się pisać do nich w języku polskim i przeważnie po polsku mu odpowiadają. Aha,jeszcze jedna sprawa mogłabyś Kruszyno sprawdzić jak wygląda kwestia Kindergeld dla osadzonych, czy coś takiego im wogóle przysługuje, jeśli jest zatrudniony ponad pół roku w JVA.
penelope

Postprzez kruszyna » 19 kwi 2011, o 23:46

Przepis ogolnie mowi, ze Kindergeld jest swiadczeniem, ktore przysluguje, jesli sie jest w sposob nieograniczony zobowiazany do placenia podatku od dochodow w Niemczech i trzeba zlozyc odpowiedni wniosek. Nie znalazlam w internecie szczegolowych informacji, ktore odnosilyby sie do tej konkretnej sytuacji. Trzebaby sie zwrocic do doradcy podatkowego tutaj, na miejscu. Ja sie na tych przepisach nie znam.
Przypuszczam tylko, ze te przepisy podatkowe sa scisle zwiazane ze stalym miejscem pobytu.Pomimo Unii pojecie "stale miejsce pobytu" i prawo do tego nadal istnieje.
kruszyna

Postprzez penelope » 20 kwi 2011, o 00:26

Mój M pracując na gewerbe, bez meldunku, pobierał kindergeld i nie było z tym problemu. Ja tylko tak zapytałam, myślę, że socjalny tam na miejscu będzie miał więcej do powiedzenia na ten temat. Co by nie mówić, zawsze to jakaś kasa.
penelope

Postprzez kruszyna » 20 kwi 2011, o 08:09

Gewerbe to dzialalnosc na wlasnym rozrachunku i trzeba miec zameldowanie(firma musi miec swoja siedzibe), otwarte konto w banku i jest to wowczas nieograniczony obowiazek pobierania podatku od dochodu. Traktuje sie to wowczas jako glowne miejsce pobytu.
Socjalny na miejscu z pewnoscia jest w tym madrzejszy niz ja .
kruszyna

Postprzez kruszyna » 4 paź 2011, o 07:48

Dzien dobry.
Twoj maz musi dostac dwa przynajmniej pisma. Jedno to zgoda Urzedu d/s >Cudzoziemcow na wydalenie, drugie to zgoda Prokuratury na odstapienie od egzekucji czesci kary i nie jest to scisle, ze to musi byc polowa.To zalezy od Prokuratury, z egzekucji jakiej czesci kary chce odstapic.
Kto mu obiecal, ze zostanie zwolniony po polowie? Kiedy zostal skazany, na ile i od kiedy odsiaduje kare?
kruszyna

Postprzez Lajkonik » 4 paź 2011, o 11:04

telimena....a jak obliczyliście, że połowa kary to 19.09.br?
Lajkonik

Postprzez kruszyna » 4 paź 2011, o 17:34

Prokurator podejmuje decyzje o odstapieniu od egzekucji czesci kary i powiadamia skazanego (jego prawnego pelnomocnika) o tym na pismie. Byc moze do tego znajomego nie zdazylo dotrzec takie pismo.
5 1/2 roku (tak rozumiem przez ciebie podana liczbe, po przecinku, nie piec dziesiatych) to 66 mies. , polowa to 33 mies. Od 04. 02.09 do 03. 09.11 mija 31 mies.
kruszyna

Postprzez Lajkonik » 5 paź 2011, o 14:41

telimena napisał(a):Lajkoniku,tak jak napisałam wyżej,dostaliśmy taka datę na piśmie.Kiedyś rozmawiałam z mężem na temat tej połówki i tez mówiłam,że połowa mija w listopadzie,zweryfikował jednak moja wypowiedź,twierdząc (o ile dobrze sobie przypominam),ze zakłady karne inaczej liczą te dni odbywania kary.Nie wiem dokładnie na czym to polega.

Telimena.....ja też nie wiem, jak to jest w niemieckich zakładach, dlatego zapytałam jakim cudem Wam to wyszło. Generalnie kare określoną w latach liczy się w latach (nie rozbija sie tego na 365 dni w roku i nie liczy dni), karę określoną w miesiącach liczy się w miesiącach itp. U Was np. początkiem kary jest jeden z pierwszych dni miesiąca, a połową kary już np. 19-ty dzień miesiąca. Juz pomijam, że brakuje dwóch miesięcy....
Lajkonik

Postprzez kruszyna » 7 sty 2012, o 15:42

Skad ta data? Koniec kary? Zgoda prokuratury na odstapienie od egzekucji czesci?
kruszyna

Postprzez kruszyna » 7 sty 2012, o 17:44

Decyzja prokuratury dot. odstapienia od egzekucji czesci kary jest decyzja indywidulana, dotyczaca jednego, konkretnego skazanego, nie calej grupy. Ta data nie jest wiazaca na tyle, ze trzeba w tym konkretnym dniu wypuscic, chociazby dlatego, ze wiaze sie z wydaleniem, czyli transportem do polski. Jedzie najblizszym, mozliwym transportem, ale to nie musi byc akurat w tym dniu.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 7 sty 2012, o 18:46

Jezeli zostanie zwolniony na podstawie par. 456a -odstapienie prokuratury od egzekucji czesci kary- to wiaze sie to z wydaleniem do Polski, czyli transportem do granicy. Tam zostanie przekazany, w doslownym tego slowa znaczeniu, Polakom. Polacy sprawdza, czy nie ma nakazu aresztowania, czy nie jest poszukiwany.
Jesli sie okaze, ze ma nakaz aresztowania w Polsce (wspomnialas o sprawie/sprawach w Plosce) to dalej transportem w Polske-ktory w zaleznosci od odleglosi- moze "troche" trwac. "Grubych" poszukiwanych odbiera CBS i to najszybszy transport :)
kruszyna

Postprzez penelope » 9 sty 2012, o 14:26

Mojego M w lipcu ubiegłego roku skasowali za transport z Munster do Zgorzelca tylko 250 euro, więc nie wiem skąd taka rozbieżność.
penelope

Postprzez kruszyna » 10 sty 2012, o 18:37

Niemcy sa podzieleni na landy. Kazdy land ma swoje przepisy, uregulowania w BARDZO wielu sprawach. Kodeksy sa oczywiscie dla calych Niemiec jednakowe. Moze sie wiec np. zdarzyc, ze jeden land decyuje, ze koszty transportu pokrywa w calosci skazany, inny land wydal przepis, ze tylko ich czesc. Jeden land ma co roku amnestie swiateczna, inny nie itd..itp. Byc moze w innym landzie wogole sie nie placi za transport.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 14 kwi 2013, o 21:48

Pytasz o "klasyczne"zawieszenie polowy wyroku? Jesli tak, to odpowiedz na twoje pytanie brzmi: teoretycznie tak.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 29 kwi 2013, o 18:18

Z jakiego powodu przerwa w karze? Pytam, bo teoretycznie takie pojecie jest, ale powodami istotnymi do rozpatrzenia takiego wniosku nie sa generalnie takie, jakie bierze sie pod uwage w Polsce. Ty nie jestes pelnomocnikiem prawnym osadzonego i nie mozesz w jego imieniu, w jego sprawie (sposobu wykonywania kary pozbawienia wolnosci) skladac wnioskow. Przerwy w karze udziela sie skazanemu a nie jego rodzinie.
Egzekucja kary pozbawienia wolnosci nie zajmuje sie sad, ale prokuratura.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 29 kwi 2013, o 22:19

Nie, to nie jest wystarczajacy powod do udzielenia przerwy w karze.
Trudno jest mi podac konkretnie, ale ogolnie chodzi o przerwe w karze ze wzgledu na np. czasowa niezdolnosc do odbywania kary pozbawienia wolnosci, koniecznosc np. rehabilitacji w klinice, choroba psychiczna itp. Reguluje to §455 StPO
Przed popelnieniem przestepstwa skazany mial dzieci i ryzyko trafienia do wiezienia, oddzielenia od rodziny, pozostawienia rodziny w trudnej sytuacji (bez jego zarobkow) nie odstraszalo go od popelnienia przestepstwa, sam wiec taka perspektywe nie ocenil jako dramatyczna dla rodziny; poza tym ryzyko, ze wykorzysta przerwe do dalszych przestepstw (zmuszony ciezka sytuacja rodziny, ktora potwierdza we wniosku) jest duze, brak pozytywnej prognozy-z taka argumentacja mozna sie spotkac.
kruszyna

Postprzez syrna » 30 kwi 2013, o 20:09

nie, absolutnie nie.
Czas - cichy zabójca bez wyroku.
syrna

Postprzez kruszyna » 30 kwi 2013, o 21:31

Jesli niedokladnie mnie zrozumialas, megi, sprobuje to powiedziec troszke inaczej. Przerwa w karze dotyczy ...hmm..jakby to nazwac...czasowej niezdolnosci skazanego do przebywania w wiezieniu, jesli ktos sie czasowo "nie nadaje" do siedzenia ze wzgledu na np. koniecznosc leczenia, terapii, rehabilitacji, ktorego mu zaklad karny we wlasnym zakresie nie moze zapewnic, ze wzgledu na chorobe psychiczna itp., tego typu powody.
kruszyna

Postprzez kruszyna » 2 cze 2013, o 20:51

Na podstawie tego, co piszesz jestem niemalze przekonana, ze pomieszalas decyzje, sprawy, urzedy, instancje, wkladajac je do jednego worka, ale jak dokladnie przeczytasz kazde pismo z osobna, rozjasni sie to zdecydowanie: co dotyczy pozbawienia prawa swobodnego poruszania sie po Unii, co odstapienai prokuratury od egzekucji czesci kary a co przedterminowego zwolnienia z zawieszeniem czesci kary i jak sie ma to wszystko jedno do drugiego.
Sedzia NIE MUSI sie na nic zgadzac. Jesli jest przewidziane jakies posiedzenie sadu to wlasnie po to, zeby sedzia o czyms zadecydowal.
kruszyna

Następna strona

Powrót do Osadzony w Niemczech